Flexconnect - napraw swój dach szybko i skutecznie

Nasz doradca techniczny jest dla Ciebie dostępny!

Udostępnij:

Świetlik czy okno dachowe – czy warto naprawiać świetliki dachowe?

Podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania doświetlenia pomieszczeń pod skosami dachu wielu właścicieli domów staje przed dylematem: świetlik czy okno dachowe? Oba rozwiązania mają swoje unikalne zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

W poniższym artykule wyjaśniamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas doboru odpowiedniego rozwiązania do posiadanego budynku.

Czy warto naprawiać świetliki dachowe? Zalety i wady tego rozwiązania

Świetliki dachowe wyróżniają się spośród innych rozwiązań przede wszystkim możliwością dostarczenia znaczącej ilości światła do wnętrza. Z tego względu zapewniają lepsze oświetlenie niż wykorzystanie tradycyjnych okien dachowych.

Świetliki są doskonałym rozwiązaniem w tych miejscach, w których montaż okien jest utrudniony z różnych przyczyn, na przykład ze względu na konstrukcję dachu. Wielu właścicieli docenia także estetykę tego rozwiązania. Świetliki wyglądają dyskretniej od okien dachowych i mogą stwarzać lepsze wrażenie wizualne.

Z drugiej strony w niektórych przypadkach świetliki dachowe mogą być bardziej podatne na uszkodzenia związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak grad czy silny wiatr. Ich konstrukcja, choć zaprojektowana do odprowadzania wody deszczowej, może w pewnych sytuacjach sprzyjać powstawaniu nieszczelności.

Dzieje się tak jednak przede wszystkim wtedy, gdy na dachu nie przeprowadzano regularnych konserwacji i nie sprawdzono, czy świetliki nie wymagają przeprowadzenia naprawy. Tak jak w przypadku każdego innego rozwiązania technicznego, również w tym przypadku kontrola stanu technicznego jest kluczem do bezproblemowego użytkowania.

Czy warto naprawiać świetliki dachowe?

Naprawa świetlików dachowych to temat, który zastanawia wielu właścicieli nieruchomości. Z jednej strony uszkodzone elementy mogą prowadzić do powstawania przecieków, a te z kolei będą powodować szkody w konstrukcji dachu oraz wnętrzu budynku. Dlatego też szybka reakcja i naprawa mogą okazać się kluczowe dla zachowania funkcjonalności oraz estetyki budynku.

Zdarza się również, że koszt naprawy świetlików dachowych może być porównywalny z wydatkiem na ich wymianę. W wielu przypadkach warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby zastąpić uszkodzony element nowym, nowocześniejszym i wydajniejszym modelem. Są to kwestie indywidualne, których nie da się z góry przewidzieć.

W przypadku wystąpienia wątpliwości co do tego, czy warto naprawiać świetliki dachowe, dobrze jest jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą w celu przeprowadzenia dokładnych oględzin. W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem – w czasie rozmowy możemy ustalić dogodny termin oraz szczegóły współpracy.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
In ultrices scelerisque velit nec commodo
Suspendisse interdum pellentesque orci, in mollis tellus mollis sit amet.
Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Praesent facilisis mi sapien, eu viverra ante iaculis sit amet.
Cras nunc sem, ultricies at elementum id, malesuada id dolor. Aenean vel quam porttitor, rutrum libero sit amet, dapibus nibh.
Morbi malesuada aliquet neque quis tempus. Phasellus a dui vulputate orci scelerisque auctor. Morbi sed mi placerat metus congue gravida dictum nec lectus.
Proin ac ornare felis. Quisque at nisi a turpis ornare consectetur at ac felis. Aliquam vitae nisl posuere, rhoncus metus nec, scelerisque orci.
Aenean eget purus ac diam pellentesque feugiat non vitae metus. Maecenas erat ligula, congue vitae faucibus in, ullamcorper sed purus.
Suspendisse gravida enim eu augue hendrerit consequat. Suspendisse pharetra vestibulum odio, et volutpat arcu egestas vitae. Phasellus ex erat, elementum at urna et, mollis hendrerit mauris.

Okno dachowe czy świetlik – co będzie lepsze?

Okna dachowe zazwyczaj cechują się większą powierzchnią przeszkloną, co może przyczynić się do optycznego powiększenia pomieszczenia. Ponadto oferują możliwość montażu rolet, żaluzji czy moskitier, a to z kolei pozwala na dostosowanie poziomu prywatności oraz ochrony przed owadami.

Z kolei świetliki dachowe stanowią bardziej dyskretne rozwiązanie, które integruje się z powierzchnią dachu i nie zakłóca harmonii architektonicznej budynku. Dzięki charakterystycznej konstrukcji potrafią rozpraszać światło w sposób bardziej równomierny, tworząc przyjemny efekt doświetlenia. Ponadto świetliki są bardzo proste w obsłudze – brak ruchomych elementów sprawia, że wykazują niższy stopień podatności na uszkodzenia mechaniczne i wymagają mniej skomplikowanej konserwacji.

Flexconnect elastic

Do renowacji, konserwacji pokryć papowych, blaszanych, eternitowych, z blachodachówki oraz dachówki ceramicznej.

Kup teraz arrow-right
Nasi doradcy są dla Ciebie dostępni!

Znajdź nas na: